Цикорија: Билката која го намалува шеќерот во крвта
Прегледано: 7884 | Oбјавено на: 08.10.2013
Во есенските и зимските денови на пазарите може да се нјаде билката цикорија, која е богата со витамини, минерали и белковини. Луѓето не се информирани колку оваа билка е здрава кога е свежа, а уште помалку колку таа може да им помогне на диабетичарите и да го намали нивото на шеќер во крвта.

Нашите баби и мајки ја имаат користено како замена за кафето, а во народната медицина е позната како лек за црниот дроб и жолчката, за јакнење на имунитет, и анемија.

Чај од корен на дива цикорија : 
Полна супена лажица се прелива со зовриена вода и се остава кратко да врие. Се пие три пати дневно, и го стимулира исфрлањето на токсините од организмот.

Чај против шеќерна болест, болки во желудник и болести на црниот дроб:
Се поливаат пет грама листови од цикорија со 2,5 дл жешка вода и по 10 минути се процедува. Се пие по една чаша наутро и една навечер пред спиење.
 
Оставете го вашето релаксирано мислење:


Најчитани
Најнови

Facebook
Reccomendations