Трите зачини кои помагаат во топењето на килограмите
Прегледано: 51405 | Oбјавено на: 20.08.2013
Во секојдневната исхрана се почесто користиме зачини кои ги оплеменуваат и наједноставните оброци. Без разлика дали станува збор за солен или сладок оброк, овие билки даваат една посебна нота на вкус.
Но, исто така, некои од зачините помагаат и за полесно намалување на телесната тежина кај луѓето. Ви ги преставуваме трите најдобри согорувачи на калории помеѓу зачините.

1. Цимет
Една кафена лажица цимет е доволна да се намали шеќерот во крвта но и да го поттикне варењето во организмот.

2. Црн бибер
Покрај солта биберот е најчест зачин кој го користиме во нашите домаќинства. Овие црни зрнца го подобруваат метаболизмот и овозможуваат подобра апсорбција на хранливите состојки.

3. Ѓумбир
Покрај нагласените дуаретички особини, овој зачин уште се нарекува и тоник за целиот човечки организам. Го подобрува метаболизмот и ја преработува храната во желудникот па на тој начин делува како јак антисептик кој создава рамнотежа во цревната флора. 
Оставете го вашето релаксирано мислење:


Најчитани
НајновиFacebook
Reccomendations