Андреа Пирло најдобар за 2012 година
Прегледано: 2138 | Oбјавено на: 28.01.2013
  • Андреа Пирло најдобар за 2012 година

    Андреа Пирло во изборот на Здружението на професионалните фудбалери на Италија, е прогласен за најдобар италијански фудбалер за 2012 година.
Играчот на Јувентус е еден од најзаслужните што Јувентус ја освои шампионската титула, а Италија играше во финалето на Европското првенство.
 
Јувентус е прогласен за тим на годината, додека стратегот на оваа екипа и избран за тренер на годината. Напаѓачот на Милан, Стефан Ел Шарави ја доби наградата за најдобар млад играч во 2012 година.
 
Капитенот на Интер Хавиер Занети ја доби наградата за лојалност, додека Филипо Инзаги ја доби наградата за животно дело.
Оставете го вашето релаксирано мислење:


Најчитани
Најнови

Facebook
Reccomendations