Слатки сусамки
Прегледано: 48308 | Oбјавено на: 09.10.2013
Состојки:
3 кесички Ванилин шеќер
150гр Шеќер
500гр Сусам
150гр Мед
Подготовка:
Сусамот се пропржува додека да добие румена боја.

Во друг сад се топи шеќерот исто така додека добие румена боја. Кога ќе се стопи шеќерот се додава медот , ванилиниот шеќер и сусамот и добро се меша се заедно.

На плех премачкан со масло за јадење се распределува смесата со влажни раце.

Додека е сеуште топла смесата се сече во форма на коцки или правоаголници.
Оставете го вашето релаксирано мислење:


Најчитани
Најнови

Facebook
Reccomendations