Новиот „GOLF R“
Прегледано: 2553 | Oбјавено на: 31.01.2013
На официјалниот веб-сајт на „Volkswagen R GmbH“ започна одбројување до премиерата на новиот „VW Golf R“, која треба да се одржи на 11 февруари. Возилото е наречено „frozen beast“ (замрзнатиот ѕвер), а како метафора, истото е сокриено зад „замрзнато стакло“, кое на секој час се одмрзнува и може да се види „ѕверката“.
 

 
Првично Германците ќе покажат само прототип на моделот, додека официјалната премиера, најверојатно, ќе биде за време на салонот во Франкфурт. Очекувањата се „Golf VII R“ да смета на истиот агрегат, со кој е екипирн Audi S3. Тоа е 2.0 литарски, четирицилиндерски мотор со моќност од 290 КЅ и вртежен момент од 380 Nm. Менувачoт најверојатно ќе бидe 6-степен мануелен или автоматски со две спојки.
 
Благодарение на моторот и новиот систем за погон на сите тркала, како и универзалната платформа MQB, возилото ќе биде доста побрзо од својот претходник. Се очекува новиот Golf R да забрзува од 0 до 100 km/h за под 5 секунди, а максималната брзина му е ограничена електронски на 250 km/h.
Оставете го вашето релаксирано мислење:


Најчитани
Најнови
Интервју со Мери Мирческa, ултрамаратонец
Пред околу 3,5 години сосема случајно истрчав полумаратон без никакви припреми ниту пак потешкотии. Едно ново случајно познанство таму ја смени брзината на планинарењето која до тогаш ја практикував. Од страсен планинар, станав планински тркач.
Интервју со Васил Зидровски. Иноватор и млад човек со интересен поглед на светот
 Љубопитен по природа. Интересен собеседник. Лукаво паметен кога треба да направи некој алгоритам. „Problem Solver”.
Како да се употреби докторатот за постигнување на сопствените цели
 Сè што чиниме во животот има единствена мотивација: како да ги постигнеме нашите цели. Секоја дефинирана активност, акција, размисла и улога, всушност, е насочена да го добиеме или да го оствариме она што сме го зацртале како патека на движење во нашиот живот. 
Интервју со Кокан Ајановски, тркач и Personal Wellness Coach
Трчањето не е само физичка активност. Трчањето е стил на живеење и постојана борба да се надминеш себе. 

Facebook
Reccomendations