Цикорија: Билката која го намалува шеќерот во крвта
Прегледано: 3384 | Oбјавено на: 08.10.2013
Во есенските и зимските денови на пазарите може да се нјаде билката цикорија, која е богата со витамини, минерали и белковини. Луѓето не се информирани колку оваа билка е здрава кога е свежа, а уште помалку колку таа може да им помогне на диабетичарите и да го намали нивото на шеќер во крвта.

Нашите баби и мајки ја имаат користено како замена за кафето, а во народната медицина е позната како лек за црниот дроб и жолчката, за јакнење на имунитет, и анемија.

Чај од корен на дива цикорија : 
Полна супена лажица се прелива со зовриена вода и се остава кратко да врие. Се пие три пати дневно, и го стимулира исфрлањето на токсините од организмот.

Чај против шеќерна болест, болки во желудник и болести на црниот дроб:
Се поливаат пет грама листови од цикорија со 2,5 дл жешка вода и по 10 минути се процедува. Се пие по една чаша наутро и една навечер пред спиење.
 
Оставете го вашето релаксирано мислење:


Најчитани
Најнови
Викенд Медиа Фестивал: Рекордни 135 пријавени проекти за “SoMo Borac”
“SoMo Borac” е собирно место за дигиталните професионалци на Викенд Медиа Фестивал на кое се наградуваат најдобрите производи од социјалните мрежи, односно категорија на мобилни уреди. 
Изложба на фотографии снимани од мобилен телефон
Во фотографиите објавени на профилот на #botovacha провејува "lifestyle" мотивот, кој најдобро говори за слободата во фотографското чувство на авторот.  
Се е подготвено за 7миот Викенд Медиа Фестивал: целиот регион е во Ровињ
Под покровителство на Адрис Група, во пет сали во старата фабрика за тутун, во следните три дена ќе се одржат педесет предавања, панел дискусии, презентации и работилници.  
Заврши седмиот Викенд Медиа Фестивал: поголем и поброен од било кога
Викенд повторнo ја собра целата регионална комуникациска индустрија на едно место, го прошири својот домет и кон други сектори и значително ја продолжи туристичката сезона во Ровињ.  Facebook
Reccomendations